Jak stosować kosmetyki z kwasem glikolowym?

Jak stosować kosmetyki z kwasem glikolowym?

Jak stosować kosmetyki z kwasem glikolowym?

Każda z nas chce czuć się piękna, troszczyć się o swoją skórę i fundować jej najlepsze z możliwych składników. Natomiast demakijaż, oczyszczanie, nawilżanie, złuszczanie, rozświetlanie – to tylko część kroków pielęgnacyjnych o których staramy się pamiętać każdego tygodnia. Wdrażamy kolejne składniki, w kolejnych krokach pielęgnacyjnych, które mają pomóc nam w zadbaniu o piękną cerę i naturalne glow. W gąszczu tych informacji i mnogości komunikatów łatwo jednak przeoczyć fakt, że niektórych kosmetyków… nie można ze sobą łączyć! Dlaczego? O tym w dzisiejszym wpisie.

Jeżeli chcesz świadomie dbać o skórę przyjrzyj się swojej pielęgnacji kompleksowo, a nie wybiórczo. Tonik, serum, olejek, kwasy, esencje, kremy – dużo produktów i jeszcze więcej… składników aktywnych! Takich, które mogą znakomicie uzupełniać swoje działanie lub takich, które… mogą prowadzić do podrażnień i alergii. Dlatego zanim kupisz kolejny kosmetyk, przyjrzy się swojej kosmetyczce i zastanów się nad działaniem poszczególnych składników w nich zawartych. Ot – taka mała lekcja chemii w dorosłym życiu ;)

My, szczególną uwagę chciałybyśmy dziś przyłożymy do tego, z czym wolno i nie wolno łączyć kwas glikolowy czyli główny składnik aktywny toniku HALO – najnowszego produktu w portfolio Olivia Plum. Stworzonego po to, aby Wasza skóra zyskała blask.

 

 

KWAS AHA - CO TO?

Kwas glikolowy (inaczej kwas AHA) stymuluje fibroblasty, które są odpowiedzialne za produkcję elastyny i kolagenu. Złuszcza naskórek, regeneruje, zmniejsza widoczność porów i reguluje wydzielanie sebum. Brzmi jak kosmetyk idealny do łączenia z produktami nawilżającymi, rozświetlającymi czy przeciwzmarszczkowymi, ale czy na pewno ze wszystkimi?

 

Z czym nie należy łączyć kwasu glikolowego?

 

1. KWAS AHA + WITAMINA C.

    Wydawałoby się, że takie połączenie to najlepsze co możemy dać naszej skórze. Jest jednak…. wręcz przeciwnie! Ten miks sprawi, że witamina C zawarta w naszym kosmetyku w ogóle nie zadziała! Zatem nie stosuj serum czy kremu z witaminą C np. zaraz po przemyciu skóry tonikiem złuszczającym, bo pielęgnacja okaże się bezużyteczna.

    Zamiast tego stosuj produkt z witaminą C (najlepiej w prostej postaci ascorbin) np. serum GLOW + filtr SPF na dzień, a ewentualne kwasy np. w postaci toniku wieczorem. Po produkcie z kwasem możesz zastosować neutralny produkt nawilżający np. serum DRIP.

     

    2. KWAS AHA + RETINOL

        Retinol to ukochany składnik wśród osób, które walczą ze zmarszczkami lub chcą opóźnić ich pojawienie się. Retinol - inaczej witamina A - ma działanie anti-aging, zmniejsza widoczność linii, przebarwień, napina skórę oraz poprawia nawilżenie. Reguluje też produkcję sebum i zmniejsza pojawianie się stanów zapalnych czy trądziku. Na dodatek, wysokie stężenie retinolu może powodować intensywne łuszczenie się skóry (ma to na celu pozbycie się martwych komórek i pobudzić produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego). Za to kwasy działają przede wszystkim złuszczająco.

        Użycie ich w tym samym momencie mocno podrażni, wysuszy cerę i sprawi, że zaburzymy barierę wodno-lipidową skóry (tzw. płaszcz lipidowy). Mogą wystąpić również wysypki i stany zapalne. Nasza rada: stosuj kosmetyki z tymi składnikami w innych miesiącach lub przynajmniej w odstępstwie kilku dni.

         

        3. KWAS AHA+ SAMOOPALACZ

          Może i krzywdy sobie tym duetem nie zrobisz, ale śmieszne „łatki” już na pewno! Zamiast lubianej przez wiele osób lekkiej opalenizny, zagwarantujesz sobie dziwne przebarwienia i plamy. Nie polecamy!

           

          4. KWAS AHA + PEELING

            Chociaż 5% kwas glikolowy nie należy do najmocniejszych, ale jego regularne stosowanie przynosi efekty: powoduje złuszczanie naskórka i odsłanianie nowych, zdrowych komórek. Potrzebna jest konsekwencja i cierpliwość. Nie próbuj przyśpieszyć efektów stosując AHA razem z peelingami mechanicznymi. Taki zestaw podrażni skórę, zaczerwieni ją, a łuszczenie będzie nienaturalnie mocne.

             

            5. KWAS AHA + KWAS (jakikolwiek, inny np. salicylowy)

              Kwasy złuszczające naskórek są jednym z ulubieńców skór tłustych i trądzikowych, ale powinny być stosowane przez wszystkich, bez względu na wiek. Złuszczanie naskórka jest niezbędne, aby składniki aktywne kremów czy serum mogły się wchłaniać i przynosić efekty. Może kusić Cię, aby używać różnych kwasów w tym samym czasie, aby przyśpieszyć efekty ich działania, ale… nie rób tego!

              Zabawy w chemika zostawić zawodowcom. Jeżeli Twój kosmetyk nie zawiera w swoim składzie kilku kwasów (przebadanych w laboratorium), nie łącz ich na własną rękę ze sobą. Glikolowy, mlekowy, salicylowy, winogronowy – wszystkie wydają się atrakcyjne, ale zestawione ze sobą, raz po razie, mogą wywołać wysypkę, a nawet… skończyć się poparzeniami! Bez sensu, prawda?

               

               

              6. KWAS AHA + SPF

                Duet, bez którego się nie obędzie ;) Zachęcamy do stosowania filtrów przez 365 dni w roku, ale wiemy, że wciąż nie wszyscy używają ich np. zimą. Pamiętajcie jednak, że ochrona przeciwsłoneczna podczas kuracji kwasami jest niezbędna! Stosujcie filtry podczas i minimum 2 tygodnie po zakończonej kuracji kwasami. Zabezpieczą one skórę przed przebarwieniami posłonecznymi i pogorszeniem jej kondycji. Pielęgnacja bez filtrów UV może odbić się niekorzystnie na kondycji i wyglądzie Waszej cery. 

                 

                „No dobra, to już wiem z czym nie stosować kwasu glikolowego – czy muszę wiedzieć coś więcej?” - o czym pamiętać przy stosowaniu kwasów?

                TAK! Odpowiednio dobrany kwas to nie wszystko! Przemyślcie również jego stężenie oraz… pH produktu. Produkty o wartościach pH poniżej 7 nazywamy kwasami. Im niższa wartość pH, tym silniejszy jest kwas. Kwasy do użytku domowego, dostępne w drogeriach i sklepach internetowych nie będą działać tak intensywnie jak te wykonywane w gabinetach. Pielęgnację kwasami wprowadzajcie powoli, obserwując reakcje skóry i zaczynając od niższych stężeń. Dzięki temu przyzwyczaicie skórę do chwilowej zmiany jej pH i zmniejszycie ryzyko jej podrażnienia. 

                Do wyboru macie sporo typów produktów. Od czystych, nierozpuszczonych kwasów, przez gotowe toniki po serum i peelingi. Najlepiej przyswajalną i najdelikatniejszą opcją na początek jest tonik. To kosmetyk z niskim stężeniem i wyższym pH. Pozwala bezpiecznie sprawdzić reakcję skóry na poszczególne składniki aktywne. Podobnie delikatnie działają wszelkie żele i mleczka do mycia twarzy lub maseczki z kwasem. Mocniejsze/wyższe stężenia kwasów rekomendujemy stosować wyłącznie w gabinetach kosmetologicznych oddając się w ręce doświadczonych kosmetologów bądź pod okiem dermatologa. 

                Pamiętajcie, że pielęgnacja kwasami jest najbardziej efektywna i bezpieczna jesienią i zimą. Może ona zadziałać na Waszą skórę przeciwzmarszczkowo, nawilżająco, złuszczająco, ujędrniająco oraz przeciwtrądzikowo. Działa też na zaskórniki. Pełne rezultaty zobaczycie po 2-3 miesiącach stosowania.

                 

                Czytaj dalej

                tonik rozświetlający

                CZYM JEST TONIK? JAKI TONIK WYBRAĆ? PRZEWODNIK PO PRODUKTACH DO TONIZACJI TWARZY

                Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

                Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

                Wakacyjna kosmetyczka, czyli co spakować na wyjazd?

                Wakacyjna kosmetyczka, czyli co spakować na wyjazd?

                Komentarze