JAKI OLEJ DO TYPU CERY?

JAKI OLEJ DO TYPU CERY?

Naturalne oleje są doskonałym rozwiązaniem w codziennej pielęgnacji skóry twarzy, odpowiednio dobrany olej może być z powodzeniem stosowany zamiast kremu, lub w połączeniu z nim wzmagać dobroczynne działanie. Jednak jak każdy kosmetyk, tak i olejek musimy odpowiednio dopasować do rodzaju cery.

 

 

Oleje dzielimy ze względu na rodzaj procesu produkcji:

 

  • Rafinowane oleje pozyskuje się podczas bardziej skomplikowanych procesów technologicznych, dzięki temu można uzyskać więcej składnika z takiej samej ilości surowca. Sama rafinacja sprawia, że ten traci część drogocennych składników;  znajduje się w nich mniejsza ilość substancji aktywnych. Oczyszczanie natomiast sprawia, że olej pozbawiony jest smaku, zapachu, a jego kolor i konsystencja są bardziej klarowne. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale taka zła wiadomość dla osób posiadających skórę wrażliwą, te oleje są zdecydowanie bezpieczniejsze dla osób ze skórą skłonną do alergii.
  • Nierafinowane to oleje całkowicie naturalne, nie poddawane dodatkowemu oczyszczaniu, mają więcej składników odżywczych i zachowują naturalny zapach roślin, z których zostały pozyskane.

 

 

Oleje dzielimy również ze względu na właściwości:

 

  • oleje schnące, mają lekką konsystencję, szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłustego filmu, przeznaczone są do cery problematycznej i tłustej. W ich składzie znajduje się ponad 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Przykłady: olej konopny, olej z czarnuszki, olej jojoba, olej z wiesiołka, olej z dzikiej róży, olej z opuncji figowej

  • oleje półschnące przeznaczone są do pielęgnacji skóry normalnej i mieszanej, ich konsystencja jest lekka i nie powinny zostawiać na skórze tłustej poświaty. Zawierają między 20% a 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Przykłady: olej z nasion bawełny, olej arganowy, olej migdałowy, olej z pestek moreli, olej słonecznikowy,

  • oleje nieschnące, mają ciężką konsystencję, wchłaniają się wolniej, a po aplikacji może pozostać tłusta warstwa, oleje te mogą wykazywać właściwości zapychające, przeznaczone są do pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej, która wymaga głębokiego nawilżenia. W ich składzie znajdziemy do 20% kwasów Omega-3 i Omega-6.

Przykłady: olej z awokado, olej kokosowy, olej makadamia, oliwa z oliwek, olej z orzechów laskowych.

 

 

Zawsze wybieraj oleje tłoczone na zimno, to one są najlepiej wyposażone w składniki odżywcze i witaminy.

 

Jeśli szukasz odpowiedniego oleju, zastanów się czego potrzebuje Twoja skóra, nawilżenia, odżywienia czy może szukasz kosmetyku, by wspomóc walkę z niedoskonałościami? Sprawdź jakie oleje wpisują się w potrzeby Twojej skóry, ale też zobacz, które są dla niej zakazane. Jeśli twoja skóra jest sucha lub normalna, nie masz się czego obawiać, większość olejów powinna spełnić Twoje oczekiwania i nie musisz się bardzo ograniczać, jeśli jednak Twoim największym koszmarem są zaskórniki, musisz zrezygnować z mocno nawilżających nieschnących olei, które mogą mieć tendencję do zapychania porów. Wtedy postaw np. na olej jojoba - którego niezwykłe właściwości opisałam tutaj.

 

Jak stosować olej?

 

Olej możemy używać solo na wcześniej zwilżoną skórę lub zmieszany z np. kwasem hialuronowym, serum czy ulubionym kremem. 

Pamiętaj, że systematyczność używania oleju (jak i innych kosmetyków nawilżających czy natłuszczających) jest uzależniona od potrzeb Twojej skóry tzn. możesz czuć codziennie potrzebę nakładania oleju na skórę, ale innym większą ulgę może przynosić stosowanie go co drugi dzień.

 

 

Kilka porad zanim kupisz olej:

 

  1. Olej powinien być zapakowany w szklaną buteleczkę z ciemnego szkła, większość olei jest wrażliwa na promienie słońca i może tracić właściwości gdy są na nie eksponowane.
  2. Większość olejów powinna być trzymana w lodówce, przed kupnem możesz zadać pytanie sprzedawcy jak przechowywany był olej.
  3. Naturalne oleje pachną tak jak roślina z której są pozyskiwane, upewnij się, że dany zapach ci odpowiada.
  4. W naturalnych olejach nie powinno być dodatku parafiny, która może zatykać pory.
  5. Niższa cena to nie zawsze dobry znak, dobrej jakości olejki kosmetyczne są droższe w produkcji.
  6. Zazwyczaj olej powinnaś zużyć w ciągu 3 miesięcy od daty otwarcia buteleczki.

 

Czy wiesz jaki olej dobrać do swojego typu cery? Czy znasz potrzeby swojej skóry? Czy wśród wymienionych olejków znalazł się Twój ulubiony?

Czytaj dalej

Jak dbać o skórę 30 i 40-latki

Jak dbać o skórę 30 i 40-latki

Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

Co to jest serum i jak działa?

Co to jest serum i jak działa?

Komentarze