KWASY W PIELĘGNACJI TWARZY

KWASY W PIELĘGNACJI TWARZY

CZYLI NIE TAKI KWAS STRASZNY

 

Kwasy w pielęgnacji twarzy nie są nowym trendem – tego typu zabiegi od dłuższego czasu znajdują się w ofercie gabinetów kosmetycznych. To co jest nowością to kwasy w kosmetykach, z których korzystamy w domu. Chociaż sama nazwa „kwas” brzmi nieco przerażająco to nie należy się bać tego rodzaju produktów, a wręcz warto się do nich przekonać. Odpowiednio dobrana kuracja kwasami będzie dobra w zasadzie dla każdego rodzaju skóry – cera tłusta, z niedoskonałościami i przebarwieniami, ale też cera dojrzała ze zmarszczkami zdecydowanie na niej skorzystają. Zanim jednak złapiesz po tonik, serum czy krem sprawdź co warto wiedzieć o kwasach!

 

CZYM SĄ KWASY I JAK DZIAŁAJĄ?

 

Na początek garść podstawowych informacji, które pozwolą lepiej zrozumieć dlaczego kwasy dobrze działają na skórę. Kwasy to związki, które osłabiają wiązania między komórkami skóry prowadząc do złuszczenia jej wierzchnich warstw dzięki czemu:

  1. Skóra lepiej wchłania dobroczynne składniki z innych kosmetyków
  2. Rozpoczyna procesy naprawcze – zaczyna produkować więcej kolagenu i elastyny
  3. Blizny i przebarwienia rozjaśniają się
  4. Pory są odblokowane – wągry i zaskórniki zmniejszają się
  5. Zmniejsza się wydzielanie sebum – cera pozostaje dłużej świeża

 

Oczywiście kwas kwasowi nierówny i efekty zabiegu zależą ostatecznie od kilku czynników, w tym od jego rodzaju, zatem…

 

 

JAKIE MAMY RODZAJE KWASÓW?

 

Istnieją 3 rodzaje kwasów: AHA, BHA i PHA, a każda z tych grup ma nieco inną charakterystykę. Sprawdźcie zatem jaką!

 

KWASY AHA

 

Czyli alfa-hydroksykwasy rozpuszczalne w wodzie. Polecane zwłaszcza dla cer dojrzałych, mieszanych i borykających się ze zmianami pigmentacyjnymi. Do kwasów AHA zaliczamy:

  1. KWAS GLIKOLOWY – ponieważ ma małe cząsteczki może głęboko wnikać w strukturę skóry. Dzięki temu sprawdza się zwłaszcza do redukcji przebarwień i blizn – także potrądzikowych. Najbardziej widoczne efekty uzyskamy oczywiście poddając się profesjonalnym zabiegom, podczas których kwas ten jest wykorzystywany w bardzo wysokich stężeniach (nawet 70%), ale naprawdę warto korzystać z produktów zawierających niższe stężenia ponieważ nie tylko podtrzymują efekt, ale też zwiększają nawilżenie skóry i spowalniają procesy starzenia. Jest to najczęściej wykorzystywany kwas w kosmetyce, również ze względu na to, że jest dobrze tolerowany. To właśnie ten kwas znajdziesz w naszym najnowszym toniku HALO.
  2. KWAS MIGDAŁOWY – bardzo delikatny kwas, który, jako jeden z niewielu można stosować również wiosną i latem. Sprawdzi się zarówno u osób dojrzałych – wypłyca zmarszczki, ujędrnia i wygładza, jaki i u osób w wieku młodzieńczym. Ponieważ ma właściwości antybakteryjne polecany jest dla skór trądzikowych.

 

KIEDY STOSOWAĆ: NOC/W OKRESIE ZIMOWO- JESIENNYM

 

 

KWASY BHA

 

Czyli kwasy beta-hydroksylowe szczególnie pomocne w pielęgnacji cer tłustych, z niedoskonałościami. Ponieważ są rozpuszczalne w tłuszczach mogą przenikać przez warstwę łojową skóry, dzięki czemu skutecznie oczyszczają pory. Do kwasów BHA zaliczamy:

  1. KWAS SALICYLOWY – bardzo popularny w kosmetykach na wypryski, nie tylko dla nastolatków. Reguluje wydzielanie sebum wnikając w mieszki włosowe sąsiadujące z gruczołami łojowymi, zapobiega wypryskom i stanom zapalnym, rozjaśnia także przebarwienia i blizny. Kwas salicylowy stosowany jest także w preparatach do pielęgnacji włosów, a dokładniej skóry głowy i jej chorób np. łupieżu. Jest to raczej łagodny kwas, warto jednak pamiętać, aby kurację przeciwtrądzikową zawsze łączyć z kosmetykami nawilżającymi, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu i podrażnieniu skóry.

 

KIEDY STOSOWAĆ: NOC/W OKRESIE ZIMOWO- JESIENNYM

 

KWASY PHA

 

Czyli kwasy poli-hydroksylowe dobrze rozpuszczalne w wodzie. Kwasy z tej grupy są najłagodniejsze, dlatego można z nich korzystać również w sezonie letnim w połączeniu z odpowiednim filtrem. To dobry wybór dla osób z cerą wrażliwą, podatną na podrażnienia i naczyniową. Do kwasów PHA zaliczamy:

  1. KWAS LAKTOBIONOWY – działa przeciwzapalnie i lekko złuszczająco. Stosowany do leczenia trądziku różowatego, a ponieważ korzystanie wpływa na stan naczyń krwionośnych stosowany jest również w kosmetykach przeznaczonych dla cer naczyniowych.
  2. GLUKONOLAKTON – oczyszcza skórę, ale nie jest tak intensywny w działaniu jak np. kwas glikolowy. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na wygładzeniu i wyrównaniu kolorytu, ale mają mocno wrażliwą cerę. Oprócz tego glukonolakton nawilża i ujędrnia.

 

KIEDY STOSOWAĆ: ODPOWIEDNIE DO STOSOWANIA PRZEZ CAŁY ROK

 

KWAS SAMOTNIK?

 

Tak! Istnieje rodzaj kwasu, który nie należy do żadnej z powyższych grup. Jest nim kwas azelainowy, który tworzy osobną grupę kwasów dikarboksylowych. Co ciekawe, kwas ten pozyskiwany jest z ziaren zbóż: jęczmienia, żyta czy pszenicy. Ma szerokie spektrum zastosowania: od łagodzenia stanów zapalnych i redukcji niedoskonałości, poprzez rozjaśnianie przebarwień aż po działanie przeciwzmarszczkowe. Może być stosowany cały rok, a ponieważ jest bardzo delikatny sprawdzi się nawet dla cer wrażliwych.

 

KIEDY STOSOWAĆ: ODPOWIEDNI DO STOSOWANIA PRZEZ CAŁY ROK

 

JAK STOSOWAĆ KOSMETYKI Z KWASAMI?

 

Chociaż stężenie kwasów w produktach do korzystania w domu nie jest zazwyczaj wysokie, są to dalej związki, które złuszczają skórę i ingerują w jej strukturę. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia czerwonej, uwrażliwionej twarzy istnieje kilka zasad, które należy przestrzegać:

  1. ZAWSZE stosuj się do zasad podanych na opakowaniu – wiemy co piszemy i robimy to w Twoim najlepszym interesie. Nie bez powodu zamieszczamy informację jak stosować dany kosmetyk na etykiecie.
  2. Przyzwyczaj skórę do stosowania kwasów, na początku nakładaj je na skórę co drugi, trzeci dzień. Nie tylko te o silniejszym działaniu, ale także te uznawane za łagodne. Sprawdź jak Twoja cera na nie reaguje. Z czasem możesz stosować je coraz częściej.
  3. Korzystaj z nich na noc, na suchą twarz – bardzo ważna informacja. Co więcej, pamiętaj, aby następnego dnia zawsze nakładać na buzię wysoki spf (!)
  4. Kurację kwasami wspomagaj dobrymi produktami nawilżającymi – kwas hialuronowy (Serum DRIP), woda aloesowa, pre- i probiotyki (Tonik DASH) ukoją skórę i wzmacniają jej barierę ochronną.

 

WAŻNE! Nie łącz kwasów AHA i BHA z retinoidami, osłabisz działanie zarówno jednych i drugich w efekcie nie uzyskując pożądanego efektu. 

 

Trochę wiedzy, odpowiednio dobrany kosmetyk i można działać. Zbliżający się sezon jesienno-zimowy to idealny moment na włączenie wybranego kwasu do swojej codziennej pielęgnacji!

Czytaj dalej

CZYM JEST MASKNE I JAK Z NIM WALCZYĆ?

CZYM JEST MASKNE I JAK Z NIM WALCZYĆ?

Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

JAK DZIAŁA KWAS GLIKOLOWY?

JAK DZIAŁA KWAS GLIKOLOWY?

Komentarze