Skóra odwodniona - rozpoznanie i porady

Skóra odwodniona - rozpoznanie i porady

Skórze chce się pić nie tylko latem! Odwodniona cera to problem także podczas chłodniejszych dni, który może dotyczyć każdego typu skóry – także Twojej! Jak rozpoznać odwodnioną skórę i przywrócić jej dawny blask? Zaraz Ci powiemy! 

Woda. To od niej wszystko się zaczyna. Organizm człowieka składa się w około 65% wody, z czego 15% ulokowanej jest właśnie w skórze. To w niej również następuje proces przeznaskórkowej utraty wody podczas, której nawadniane są poszczególne warstwy skóry. Odpowiednio rozwinięty płaszcz hydrolipidowy warstwy rogowej naskórka hamuje proces parowania, ale jego uszkodzenie powoduje, że woda znajdująca się w skórze właściwej nie płynie do naskórka czego efektem jest sucha, odwodniona skóra.

Co może być tego przyczyną?

- czynniki zewnętrzne takie jak zimno, wiatr, zanieczyszczenia, suche, ogrzewane powietrze,

- spożywanie alkoholu i palenie papierosów,

- stres i zmęczenie,

- niektóre leki,

- wybrane kosmetyki, środki czyszczące i detergenty.

Skóra odwodniona a sucha

Mimo, że objawy skóry odwodnionej i suchej są podobne nie należy ich ze sobą mylić. Odwodnienie to stan przejściowy, który może dotknąć także skórę tłustą czy mieszaną, z kolei skóra sucha jest jednym z typów cery. Co w takim razie świadczy o niedostatecznym jej nawilżeniu?

  • Utrata blasku i elastyczności
  • Intensywne uczucie ściągnięcia – zwłaszcza po myciu
  • Łuszczenie
  • Swędzenie i/lub pieczenie
  • Powiększone pory skóry
  • Szorstkie miejsca

Jak temu zaradzić?
Dokładnie tak samo kiedy chcemy ugasić swoje pragnienie – wodą! Odpowiednia ilość spożywanej dziennie wody to podstawa, bez której nawet najlepsza pielęgnacja będzie nieskuteczna.
W zależności od płci i wagi powinno przyjmować się od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie.

Kolejny krok to właściwie dobrana pielęgnacja. Jej podstawę powinny stanowić delikatne kosmetyki oczyszczające pozbawione alkoholu. Tutaj dobrze sprawdzą się łagodne mleczka, płyny micelarne albo emolientowe żele do twarzy, które tworzą na powierzchni skóry ochronny film. Skóra odwodniona często bywa podrażniona, ale nie oznacza to całkowitego zrezygnowania ze złuszczania. Należy jednak zastąpić klasyczny peeling z dużymi drobinami łagodniejszym peelingiem enzymatycznym. Chociaż ochrona przed promieniowaniem UV jest istotna w przypadku każdego rodzaju skóry, bariera ochronna cery odwodnionej jest uszkodzona, a co za tym idzie - bardziej podatna na jego szkodliwe działanie. Nie daj się zwieść pochmurnej jesiennej pogodzie, słońce operuje również wtedy. Kosmetyki do skóry odwodnionej powinny zatem stanowić ochronę przed UV i intensywnie ją nawilżać, tzn. w swoim składzie posiadać substancje, które wiążą wodę w głębszych warstwach naskórka. Do takich składników należą m.in. glicerol, sorbitol czy kwas hialuronowy i mocznik, które w działaniu wspomagają również witamina E, pantenol, gliceryna roślinna czy mocznik. Niektóre z nich mają działanie nie tylko nawilżające, ale również chronią przed smogiem. Chcesz dodatkowo ochronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi i zanieczyszczeniami? Szukaj produktów, które w swoim składzie posiadają składniki anti-pollution.

Magia składników 

Na co w takim razie zwrócić uwagę podczas sprawdzania etykiet kosmetyków?

Kwas hialuronowy - to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka. Najwięcej kwasu hialuronowego znajduje się w skórze, mazi stawowej i ciele szklistym oka. Każdego dnia ok. 30% kwasu ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowe cząsteczki. Kwas hialuronowy jest humektantem, czyli substancją wiążącą wodę, zatem jego stopniowa, nieunikniona degeneracja powoduje powstawanie zmarszczek oraz wiotką i suchą skórę.

Mocznik - kolejny składnik z rodziny humektantów. Podobnie jak kwas hialuronowy również naturalnie występuje w naszym organizmie i chroni skórę przed zbyt szybkim parowaniem wody. Wzmacnia także szczelność naskórka. W kosmetyce mocznik występuje pod nazwami carbamimidic acid, isourea czy 75 urea i może występować w różnych stężeniach co determinuje jego skuteczność. Zawartość mocznika może wahać się od 2 do nawet 50%. W popularnych kremach nawilżających jego stężenie wynosi ok. 2%, 10% mocznik wykorzystywany jest w preparatach do skóry trądzikowej, 30-40% ma działanie złuszczające i znajdziemy go w peelingach i kuracjach do skóry nadmiernie zrogowaciałej. Najwyższe stężenie mocznika znajduje się w składzie preparatów na receptę wykorzystywanych w leczeniu łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.

Kolagen - legendarny składnik przeciwzmarszczkowy. I faktycznie włókna kolagenowe odpowiadają za utrzymanie gęstości, jędrności i elastyczności skóry. Niewielu jednak z nas wie, że kolagen ma także zdolność do regulowania gospodarki wodnej skóry, dzięki czemu pozytywnie wpływa nie tylko na skórę dojrzałą, ale również problematyczną. Nawilżona skóra nie musi produkować nadmiernej ilości sebum odpowiedzialnego za powstawanie trądziku i wyprysków.

Witamina E - nie bez powodu nazywana witaminą młodości. Jest to silna substancja przeciwutleniająca chroniąca komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, czyli wolne atomy tlenu, które niszczą strukturę komórek (np. DNA). Witamina E bierze istotny udział w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry ponieważ wpływa na kondycję jej płaszcza lipidowego. Oprócz tego odpowiada za regenerację skóry, włosów i paznokci, wygładza zmarszczki i koi podrażnienia.

Pantenol - inaczej prowitamina B5 podobnie jak kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkiej skórze, włosach i paznokciach i także pełni rolę humektanta. Pantenol poprawia nawilżenie skóry, koi podrażnienia i zaczerwienienia. Jest szczególnie polecany dla osób ze skórą łuszczącą się, ściągniętą i suchą. Dzięki właściwościom regeneracyjnym przyśpiesza gojenie ran, zadrapań i oparzeń.

Gliceryna roślinna - pozyskiwana jest z tłuszczu pochodzącego z roślin, najczęściej oleju kokosowego. Jest substancją silnie higroskopijną, co oznacza, że bardzo dobrze pochłania wodę. Stąd jej bardzo powszechne zastosowanie w kremach i pomadkach, również tych przeznaczonych do walki z działaniem mrozu i wiatru. Dzięki małym cząsteczkom gliceryna łatwo wnika w głąb naskórka pomagając w transporcie także innych substancji odżywczych w skórze.

Karolina , 4 listopad 2019

Czytaj dalej

Piękniej jesienią, czyli jak zadbać o skórę i włosy?

Piękniej jesienią, czyli jak zadbać o skórę i włosy?

Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

Ceramidy - czym są , dlaczego odgrywają ważną rolę i kiedy warto je stosować ?

Poznaj najnowszy produkt Olivia Plum - Serum do skóry odwodnionej

Poznaj najnowszy produkt Olivia Plum - Serum do skóry odwodnionej

Komentarze